Як IT-сектор та аграрії можуть підняти українську економіку

Після перезапуску уряду, його керівництво почало спроби пожвавлення української економіки. На тлі затяжного падіння традиційних локомотивів — металургійної, хімічної промисловості та ін.., лише IT-cектор та АПК показали стабільність розвитку.

Зростання IT

За таких обставин, в уряді пішли шляхом прибирання бар’єрів і дерегуляції, аби стимулювати подальше зростання IT та електронної комерції, як альтернативи “галузям падіння”.

За даними порталу IT Outsourcing News, українські IT-компанії експортували програмного забезпечення на приблизно 2,5 мільярда доларів у 2015 році.

Хоча левова частка послуг (біля 80% ) припадає на ринок США, Україна наразі лідирує в Європі по кількістю громадян, зайнятих у сфері високих технологій.

Вітчизняному IT-ринку вже є чим пишатися, адже у сфері розробки та досліджень в Україні працює більше сотні глобальних компаній, таких як Aricent, Boeing, Ericsson, Huawei, Oracle, Siemens і Teleperformance, Cisco, Rakuten і Samsung, в той час як понад 1 тисяча українських IT-компаній надають свої послуги багатьом замовникам по всьому світу.

Представниця Мінекономіки Олена Мініч вважає, що стрімкий розвиток IT дозволить Україні стати важливим центром виробництва програмного забезпечення для всієї Європи.

Щорічно IT-cфера зростає на чверть, за останні 10 років вона зросла у 10 разів,
— зазначила чиновниця.

Попри те, що у 2015 році Держстат зафіксував значне просідання експорту комп’ютерних послуг, вже у 2016 році IT-ceктор у I кварталі зріс на 35%.

Крім того, нещодавно Петро Порошенко заявив, що IT-компанії тепер складають 3% від загального ВВП країни. У минулому році ця частка складала лише 1,61%.

Однак, більше стриманою у коментарях щодо IT-галузі є експерт з економічних питань центру Разумкова Катерина Маркевич.

IT-галузь в Україні, хоч і демонструє постійне зростання, все одно перебуває у стадії розвитку. Якщо дивитися на неї, як на перспективу заміщення інших галузей у структурі ВВП, то наразі про це не йдеться,
— зазначила експерт.

Стуктура українського експорту послуг 2007-2015 рр.

Не IT єдиним

Зрозуміло, що навіть бурхливий розвиток IT в Україні не врятує усю економіку та державний бюджет, чи істотно вплине на зменшення безробіття.

IT є специфічною сферою діяльності. Тут і далі зростатиме зайнятість, але підняти її від нинішніх 100 тисяч працівників вдвічі-втричі у 42-мільйонній країні є перспективою майбутнього.

У цьому сенсі важливим є розвиток іншої ділянки економіки — аграрно-промислового комплексу, зокрема сільського господарства.

Наразі частка с/г складає понад 10% ВВП України, а сума експорту с/г продукції становила у минулому році приблизно 12 мільярдів євро, де 30% постачалось на ринки ЄС.

Посол ЄС в Україні Ян Томбінський вважає розвиток с/г вирішальним для відновлення економіки України. А переваги, які отримає Україна, від реформування цього сектору в поєднанні з Угодою про Асоціацію і зону вільної торгівлі має ще підвищити позитивний ефект.

IT та АПК в одному човні

Утім, про ІТ та АПК можна говорити лише, як про два перспективних напрямки для економіки. Саме вони можуть стати її новими двигунами.

Адже українські товари с/г та програмне забезпечення є затребуваними та конкурентними на відміну від продукції важкої промисловості, яку стає дедалі важче реалізовувати на зовнішніх ринках.

Попри це експерт застерегла від наївних порівнянь IT-галузі та АПК, адже складна архітектура ВВП і його формування у цих галузях має абсолютно різну природу: ІТ — це сфера послуг, АПК — промисловість.

Хоча точка перетину між IT та АПК все таки існує поза вимірюванням ВВП.

Глобальний тренд Digitize or die (оцифруйся або помри — “24”) стимулює агропром застосовувати сучасні технології та спиратись на інновації та оптимізовувати виробництво с/г продуктів.

Крім того, IT-волонтери вже відіграли вагому роль у дерегуляції, впровадженні 3G і сервісу держзакупівель ProZorro і сайту публічних фінансів E-Data.

IT-cпільнота також очікує, що уряд продовжуватиме реформи, в ході яких IT-складова буде й надалі використовуватися для модернізації державного управлення і боротьби з корупцією.

Джерело: 24tv.ua

This entry was posted in Новости. Bookmark the permalink.

Comments are closed.